Cały rok szkolny w Kanadzie - to musi być niezwykłe doświadczenie.
Kanada to ogromny kraj z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Co więcej, Kanadyjczycy są znani ze swojej życzliwości, więc podczas swojej wymiany szkolnej w Kanadzie szybko poczujesz się jak w domu.
Kanada słynie również z unikalnych zwyczajów i tradycji, które warto poznać z bliska. Dlaczego więc nie zaryzykować i nie przeżyć tej wyjątkowej przygody jeszcze przed maturą lub zaraz po niej?

Wyrusz na przygodę do Kanady: niesamowite doświadczenie
Mieszanka kultur
W Kanadzie każde miasto jest swoistą mozaiką tradycji, idei i kreatywności. Różnorodność stanowi siłę kanadyjskiego społeczeństwa! Można ją zauważyć w każdej dziedzinie, od technologii po sztukę, edukację i politykę.
Liceum w Kanadzie - czego się spodziewać?
Popołudniowe zajęcia
W Kanadzie popołudnia są zarezerwowane na różne formy aktywności. Będziesz zachwycony(-a) wyborem, jeśli chodzi o możliwość zaangażowania się w to, co najbardziej Cię interesuje. Skorzystaj z tej okazji, aby spróbować nowych rzeczy i odkryć nowe pasje.
Wyluzowana atmosfera
Atmosfera w szkole jest przyjazna i swobodna. Spędzasz tu znacznie mniej godzin lekcyjnych w ciągu dnia, a relacje z nauczycielami są dużo mniej formalne niż u nas. Dzięki temu z pewnością zyskasz zupełnie inne wyobrażenie o szkole.
Supernowoczesne szkoły
Na własne oczy przekonasz się, że szkoły w Kanadzie mają niesamowitą infrastrukturę. Będziesz mieć bowiem możliwość korzystania z laboratoriów, boisk sportowych, najnowocześniejszego sprzętu komputerowego, sal muzycznych, audytoriów i wielu innych udogodnień, w zależności od szkoły.
Różnorodność i inkluzywność
Różnorodność i inkluzywność są podstawowymi wartościami wyznawanymi w kanadyjskich szkołach. Poznasz uczniów pochodzących z różnych środowisk, kultur i religii. Przygotuj się zatem i otwórz na świat.
To wspaniały kraj wart odkrycia - tylko od Ciebie zależy, gdzie chcesz przeżyć swoją niesamowitą przygodę.
Zrealizuj swój wymarzony program i wybierz swój kraj
Program FLEX pozwala wybrać miejsce, w którym przeżyjesz swoją kanadyjską przygodę. Możesz także zadbać o to, by w liceum móc uprawiać swój ulubiony sport lub uczyć się ulubionego przedmiotu. Krótko mówiąc, układasz program, który Ci odpowiada.
Rodzina, która otrzymuje wynagrodzenie w ramach programu
Czesne / opłaty szkolne
Gwarancja umieszczenia w wybranym państwie
Trymestr, semestr lub rok szkolny
Twoja rodzina goszcząca podczas wymiany
Rodzina goszcząca, która przyjmie Cię w swoim domu podczas Twojego roku szkolnego realizowanego w Kanadzie.
Twoja nowa rodzina już nie może się doczekać, aby Cię poznać: przyjedź i przekonaj się!
Kanadyjczycy słyną z życzliwości i tolerancji: każdy jest akceptowany takim, jakim jest. Twoja kanadyjska rodzina przywita Cię ciepło i potraktuje jak jednego ze swoich.
Przeżyjesz z nią wiele wyjątkowych chwil. Podczas posiłków, rodzinnych wypraw lub corocznych uroczystości... takie momenty wzmocnią wasze więzi i jeszcze bardziej zbliżą was do siebie.
Twoja rodzina będzie przy Tobie każdego dnia i chętnie udzieli Ci wsparcia, niezależnie od tego, czy chodzi o odrabianie lekcji, zajęcia czy drobne problemy, które możesz napotkać. Podczas trwania Twojej wymiany szkolnej w Kanadzie będziesz mógł zawsze na nią liczyć.


Szkoła w Kanadzie
Sprawdź, czego możesz się spodziewać podczas trwania programu wymiany szkolnej
Kanadyjski system szkolnictwa
Szkolnictwo w Kanadzie podzielone jest na 12 klas (grades). Klasy 1-6 to szkoła podstawowa (elementary school), po której nauka jest kontynuowana w długo oczekiwanym liceum, zwanym również przez Kanadyjczyków high school (do którego uczęszcza się w wieku od 12 do 18 lat, do klas 7-12). Niemniej jednak pamiętaj, że każda prowincja ma odrębną specyfikę! Na przykład w Quebecu high school kończy się rok wcześniej.
Na koniec liceum, uzyskanie słynnego dyplomu high school diploma otwiera drzwi do szkolnictwa wyższego. Jeśli myślisz o spędzeniu roku szkolnego w Kanadzie, przygotuj się na ekscytujące i dynamiczne doświadczenie edukacyjne, nie wspominając o możliwości doznania uroków kanadyjskiej zimy.
Kanadyjski system szkolnictwa
Kanadyjskie liceum
W Kanadzie szkoła średnia podzielona jest na 2 cykle. Nauka rozpoczyna się w middle school, zwanej także junior high school, obejmującej klasy od 7 do 9, a następnie jest kontynuowana w senior high school, obejmującej klasy od 10 do 12. W kanadyjskim liceum będziesz mieć możliwość skoncentrowania się na przedmiotach, które najbardziej Cię interesują, choć oczywiście nie zabraknie również przedmiotów obowiązkowych.
Podsumowując edukację w szkole średniej w Kanadzie, wygląda to następująco:
Junior high school Grade 7 – 5-ta klasa - Piąta klasa Grade 8 – 4-ta klasa - Czwarta klasa Grade 9 – 3-cia klasa - Trzecia klasa
Senior high school Grade 10 – 2-ga klasa - Druga klasa Grade 11 – 1-sza klasa - Pierwsza klasa Grade 12 - Klasa maturalna
Kanadyjskie liceum
Kalendarz szkolny i święta państwowe w Kanadzie
Kanadyjski kalendarz szkolny ma taki sam rytm jak nasz, czyli rok szkolny rozpoczyna się pod koniec sierpnia lub na początku września, a kończy w czerwcu. Warto również skorzystać z kilku przerw od nauki: Christmas break (od końca grudnia do początku stycznia), mid-winter break (w marcu), spring break (na wiosnę) i oczywiście letnie wakacje w lipcu i sierpniu.
Być może będziesz mieć okazję obchodzić krajowe, regionalne, a nawet lokalne święta państwowe! Poniżej znajduje się krótka lista świąt państwowych:
Nowy Rok: 1. stycznia - świetna atmosfera i fajerwerki w śnieżnej scenerii. Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny - to święta przypadające w kwietniu i dobry powód, by skosztować gorących bułeczek hot cross buns. Dzień Wiktorii - to święto obchodzone w maju na cześć królowej Wiktorii. Kanadyjskie święto państwowe: 1. lipca - uroczystości w całym kraju i wspaniała atmosfera gwarantowane. Święto Dziękczynienia - słynne październikowe święto, które gromadzi wszystkie rodziny przy stole i pachnącym indyku. Boże Narodzenie: 25. grudnia - to moment na rodzinne obdarowywanie się prezentami i delektowanie pysznym posiłkiem. Boxing day: 26. grudnia - dzień odpoczynku.
Kalendarz szkolny i święta państwowe w Kanadzie
Przykładowe zajęcia w Kanadzie
W Kanadzie nauczane przedmioty w ofercie danej szkoły mogą się nieznacznie różnić w zależności od prowincji, ale warto zapoznać się z poniższymi informacjami: 3 lub 4 przedmioty obowiązkowe, takie jak język angielski lub historia, a następnie możliwość wyboru 2 lub 3 przedmiotów dodatkowych w zależności od indywidualnych zainteresowań! Do tego dochodzi szeroki wybór innych kierunków: marketing, turystyka, IT, księgowość... na pewno znajdziesz tu zajęcia, które przypadną Ci do gustu.
Przykładowe zajęcia w Kanadzie
Przykładowe zajęcia pozalekcyjne w Kanadzie
Zajęcia pozalekcyjne są w Kanadzie czymś absolutnie obowiązkowym, a sport odgrywa w nich kluczową rolę. Z pewnością ucieszy Cię wybór wielu popularnych dyscyplin sportowych, w tym curlingu, futbolu amerykańskiego, koszykówki i hokeja na lodzie. Jeśli jednak wolisz bardziej artystyczne zajęcia, możesz zapisać się do klubu tanecznego, dołączyć do chóru lub wziąć udział w jednym z wielu przedstawień przygotowywanych na przestrzeni roku. Skorzystaj z okazji, aby spróbować nowych rzeczy i nawiązać nowe znajomości.
Przykładowe zajęcia pozalekcyjne w Kanadzie
Kanadyjski system oceniania
W przypadku ocen często stosuje się system alfabetyczny, od A do F, gdzie C oznacza ocenę średnią. W każdym semestrze możesz otrzymać świadectwo potwierdzające zaliczenie przedmiotów (tzw. report), ale najważniejsze jest świadectwo z ocenami, które otrzymasz na koniec roku po egzaminach końcowych (finals).
Kanadyjski system oceniania
Mini-trip
3 niezapomniane dni w Toronto!
Przed rozpoczęciem programu szkolnego w Kanadzie możesz wziąć udział w 3-dniowej mini-wycieczce do Toronto z innymi studentami z wymiany WEP (nie jest to wliczone w cenę programu). Jest to doskonała okazja, aby spędzić trochę czasu z innymi uczestnikami, którzy wkrótce doświadczą tego samego, co Ty, i jak najlepiej wykorzystać ten etap "przejściowy", aby Twoja kanadyjska przygoda rozpoczęła się płynnie.
Dokonaj właściwego wyboru: wybierz WEP
Dzięki ponad 35-letniemu doświadczeniu, licznym destynacjom czekającym na odkrycie i kompleksowemu wsparciu przed, w trakcie i po pobycie za granicą, WEP jest idealnym partnerem do organizacji Twojej przygody.
Od 1988 roku zdążyliśmy udowodnić swoją skuteczność. Nasze zespoły są w pełni wykwalifikowane pod kątem reagowania na wszelkie możliwe okoliczności. Zaufaj nam, jesteś w dobrych rękach.
Umożliwienie młodym osobom wyjazdu jest dla nas prawdziwą misją i wyzwaniem, które podejmujemy bez względu na wszystko. Przygotuj się więc, ponieważ wszystko jest już zaplanowane.
W WEP każdy z nas brał już udział w programie za granicą, ponieważ mocno wierzymy, że przeżycie tego doświadczenia to jedyny sposób na to, aby naprawdę zrozumieć uczestnika i przeprowadzić go przez całą przygodę. W nagłych przypadkach służymy pomocą Tobie i Twoim rodzicom przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.
Materiały edukacyjne, wskazówki online, WEP Challenge... Nasze zespoły przygotują Cię tak dobrze, jak to tylko możliwe. Od bagażu po kieszonkowe, wizy, rodziny goszczące, szkoły i ubezpieczenie - wszystkie te elementy są w pełni omówione i zorganizowane. Dzięki WEP Twój wyjazd odbędzie się bez zbędnego stresu i zmartwień.
FAQ
Radzimy zarejestrować się możliwie jak najwcześniej (od 8 do 12 miesięcy przed wyjazdem). Z jednej strony, liczby dostępnych miejsc są narzucane przez dany kraj, co zwiększa szanse na zagwarantowanie sobie miejsca i pozwala uniknąć rozczarowania. Z drugiej jednak strony, daje to czas na solidne przygotowanie się i popracowanie nad językiem. Data zamknięcia rejestracji to zazwyczaj od 4 do 6 miesięcy przed datą wyjazdu, ale jeśli limit miejsc zostanie wyczerpany, data zamknięcia zostanie automatycznie przyspieszona.
WEP współpracuje z organizacjami w różnych krajach goszczących, które z kolei posiadają sieć przedstawicieli w całym kraju. Każdy uczestnik ma przydzielonego koordynatora. Osoba ta, przeszkolona przez organizację partnerską, ma za zadanie czuwać nad Twoim pobytem, integracją, relacjami z rodziną goszczącą i szkołą oraz służyć pomocą w razie jakichkolwiek trudności.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej w przypadku niektórych miejsc docelowych odbędzie się krótka rozmowa w języku kraju przyjmującego. W Stanach Zjednoczonych test językowy jest obowiązkowy. Bez paniki! Pomożemy Ci przygotować się do tego testu. Co więcej, bierzemy pod uwagę różne czynniki, więc język nie jest jedynym kryterium decydującym o Twoim przyjęciu. Jeśli jednak Twój poziom języka jest dość niski, możemy zasugerować inne możliwości.
Nie do końca, to raczej rodzina (zwykle wolontariusze) wybiera młodą osobę, którą chciałaby gościć, bądź też partner WEP w danym kraju organizuje dobór i dopasowanie rodziny i młodej osoby.
Przeanalizujemy Twoje zgłoszenie, ale podczas rozmowy motywacyjnej / kwalifikacyjnej zostaniesz przyjęty(-a) na podstawie Twojej otwartości, zdolności adaptacyjnych i postawy tolerancyjnej. Dlatego ciężko jest uznać odmowę umieszczenia w rodzinie, która oferuje przyjęcie ucznia.
Masz jeszcze jakieś pytania?